Оберіть розділи по яким бажаєте отримувати розсилку
Новини
Інвестиції
Іпотека
Заощадження
Кредит
Пенсії
Поради та інструменти
Шахрайство та злочинність
Види шахрайства
Порядок дій у випадку шахрайства
Уникнення шахрайства
Корисна інформація
Дітям
Для тих, хто потрапив в біду
Малому та середньому бізнесу
Молоді та сім'ям
Пенсіонерам
Фінансова грамотність
Фінграмотність Гра
OK
відміна
Медіатека
(044) 300-10-15

безкоштовно зі стаціонарних
телефонів по Україні

23.02.2020

98% УКРАЇНЦІВ ХОЧУТЬ ЗНАТИ СВОЇ ПРАВА І БОРОТИСЯ З КОРУПЦІЄЮ

Інформація

Недержавні пенсійні фонди - конкуренти страхових компаній або їх помічники?

ui_articles2_20140423_151854_1398255534.jpg

На сьогоднішній день в Україні склався стереотип, згідно з яким пенсійна реформа у більшості населення асоціюється з підвищенням розміру пенсій від держави. Споживчий підхід громадян до гарантій забезпечення життя в пенсійному віці проявляється саме в бажанні, а часто і вимозі підвищення державної пенсії. Діючі уряди вже другий десяток років вдало спекулюють на цьому, особливо в передвиборні періоди, мінімально підвищуючи пенсії то в цілому по країні, то за окремими категоріями працівників, даючи людям ілюзію того, що їх рівень пенсії збільшується, і, отже, їх рівень життя підвищується. Чого, мовляв, ще треба. З цим змирилися як нинішні пенсіонери, так і пенсіонери майбутні - люди, яким 50 років і більше. Більше того, вони ніяк не спонукають молоде покоління (своїх дочок і синів) задуматися і зробити висновки на користь самозабезпечення на пенсії.


Багато в чому всьому виною реформа самої пенсійної системи України, яка 9 липня 2013 відзначила свій десятирічний ювілей. Прийнятий у 2003 р. ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" поклав початок цій реформі, закріпивши створення в країні трирівневої пенсійної системи, два з яких обов'язкові, а третій - добровільний. Якраз на третьому рівні наказується паритетна робота Недержавних пенсійних фондів (НПФ) і страхових компаній зі страхування життя (СКЖ), як в частині забезпечення фінансових накопичень громадян, так і в частині використання зібраних коштів громадян як виплати їм в пенсійний період. Таким чином, у громадян з'являється можливість вибору фінансового інструменту, простіше кажучи, способу накопичення і, відповідно, можливість вибору конкретного НПФ або СКЖ. Сьогодні працює 77 відкритих НПФ (Джерело: www.uaib.com.ua), в яких розміщено 1735 362,2 тис. грн. (Джерело: www.napfa.24s.info/content/чиста-вартість-активів-1).


Недержавне пенсійне забезпечення - НПФ і Страхові компанії
Давайте розберемося в філософії цих двох способів накопичення. Тут слід розглядати два чинники - "для себе" і "для родини". Все залежить від того, що для Вас важливіше в даний момент часу - накопичення або захист. У разі НПФ першочерговий пріоритет - накопичувати для себе. При настанні смерті власника грошей на етапі накопичення, всі накопичені і примножені гроші будуть розподілені між його законними спадкоємцями за процедурою заповіту. Хоча учасник НПФ може до 1% від суми річних внесків направляти на свій страховий захист на випадок смерті та інвалідності 1-ї групи з причини нещасного випадку.


Першочергове завдання страхової компанії дещо інша - захистити Вас і Ваших близьких, тобто забезпечити застраховану особу та вигодонабувачів за договором грошима на життя і на оплату запланованих фінансових цілей (вища освіта, покупка житла і т.д.). Страхові виплати може отримувати як сам застрахований (у разі несуттєвого порушення здоров'я), так і його родичі. У разі смерті застрахованої особи виплати отримують його родичі або прямі вигодонабувачі за полісом. У випадку дожиття застрахованої особи до закінчення терміну дії договору страхування, вона (особа) отримає накопичені і примножені гроші особисто.


Як видно з можливостей застосування, пенсійний контракт, укладений з НПФ - це цільовий і спеціалізований спосіб виключно для пенсійного забезпечення. А накопичувальний страховий поліс є універсальним накопичувальним інструментом широкого застосування з умовно пенсійним призначенням.


Таким чином, стає очевидно, що дві ці філософії пенсійних накопичень не антагоністичні, а значить мають всі підстави застосовуватися людьми як паралельно так і послідовно, залежно від життєвої ситуації, сімейного стану, власних потреб. Вони як тато і мама - дуже гармонійно виглядають і уживаються в правильній родині. Потрібно зауважити, що НПФ - «дитина» фондового ринку, а СКЖ - «дитя» страхового ринку. Отже, регулюються НПФ і СК різними Законами. Контролюються вони такими державними організаціями як Нацкомфінпослуг (в минулому - Держфінпослуг), який наглядає і за СК, і за НПФ, а також Нацбанком і НКЦПФР - дивляться за діяльністю НПФ.


Принцип роботи НПФ простий, а значить зрозумілий і надійний. Гроші клієнта надходять на особистий, тобто персоніфікований рахунок клієнта, відкритий адміністратором в обраному клієнтом НПФ. Далі компанія з управління активами, з якою у НПФ укладено відповідний договір, розміщує всі кошти фонду згідно обраної фондом стратегії у фінансові інструменти, дозволені Законодавством. Це депозити, акції, державні та корпоративні облігації, іпотечні цінні папери, золото та інше. Всі гроші та цінні папери фонду знаходяться в банку-зберігачі (це обраний НПФ банк, що має ліцензію на зберігання коштів НПФ).


Страхові компанії на відміну від НПФ самі управляють грошима клієнтів. Ці гроші інвестуються майже по тих же напрямках, що і гроші НПФ, при цьому прибутковість на вкладений капітал у НПФ і СК може відрізнятися. Страхові компанії гарантують, що як би не склалася ситуація на фінансових ринках, але до 4% дохідності в гривні або іншій валюті їхні клієнти обов'язково отримають. Не дарма ж страхова сума за договором прораховується СК і вказується в страховому полісі з урахуванням гарантованих відсотків. На практиці, по гривні, компанії найчастіше гарантують 4% дохідності, по долару і євро - 2-3%. НПФ не гарантують прибутковості на вкладений капітал.


Надійність і гарантії
У випадку з СК, надійність і гарантії повернення грошей клієнтів забезпечуються самим договором страхування і перестрахуванням. Бездоганна репутація самих СК, їх хороші фінансові та нефінансові показники само собою зрозумілий факт. Але клієнтові треба розуміти, що ці гарантії оплачуються по суті самими клієнтами. Плюсом СК є те, що клієнт може робити накопичення в різних валютах (гривня, євро, долар тощо) і навіть в золоті. У період дії страхового поліса можлива зміна валюти, причому не один раз.


У випадку ж з НПФ слово "гарантія" недоречно з точки зору буквального розуміння цього слова. Справа в тому, що надійність грошей учасників на рівні гарантій забезпечується завдяки законодавчій нормі про те, що НПФ не підлягає процедурі банкрутства, з причини відсутності будь-яких зобов'язань, крім як перед учасниками НПФ. Крім цього, НПФ заборонено інвестувати гроші у високоризикові напрями інвестування (валютний ринок Форекс, ф'ючерси та опціони на фондовому ринку).


Можливості накопичення, що надаються НПФ, обмежуються національною валютою - це обумовлено соціальною значимістю таких пенсійних накопичень для наших громадян (НБУ несе відповідальність за гривню, на іноземні валюти наша держава не має такого впливу).


Наведу ще декілька особливостей НПФ, що впливають на його надійність. У тому випадку, якщо учасник НПФ чимось незадоволений (наприклад, прибутковістю фонду), він може перевести свої кошти до іншого НПФ, але зробити це він може не частіше ніж один раз на рік. Процедура переведення грошей займає не більше місяця, при цьому вигоди для вкладника очевидні.


Щоденна звітність про діяльність фонду перед контролюючими організаціями різко обмежує можливість нецільового використання грошей, тим більше втрати грошей учасника НПФ.
 

Прибутковість і "прозорість" роботи НПФ і СК
Прибутковість, яку показують СК у своїх щорічних фінансових звітах, включає додатковий інвестиційний дохід за вирахуванням частки прибутку СК (до 15%). Ці показники прибутковості забезпечуються в основному за рахунок розміщення грошей на депозитних рахунках у банках, тому залежать від депозитних ставок банків. Інші напрямки практично використовуються мало.


Страховики дотримуються консервативної стратегії управління своїми активами. У результаті показники інвестиційного доходу для клієнта становлять у середньому близько 10-19 % у гривні. Все залежить від того як спрацює СК. Конкретну величину прибутковості за своїм полісом клієнт дізнається тільки раз у році, отримавши щорічний персональний лист від компанії.


Прибутковість НПФ залежить від інвестиційної політики, яку затверджує рада фонду і реалізує на ділі компанія з управління активами. Отриманий інвестиційний дохід розподіляється між учасниками фонду пропорційно сумам коштів на їх індивідуальних рахунках і розраховується щодня.


Прибутковість фонди можуть демонструвати від -5% до +67% на рік, в залежності від обраної стратегії. На жаль, вони не повністю використовують свій потенціал. З помірними стратегіями фонди дають 12-21 % на рік. Як ми бачимо, на сьогодні прибутковість СК і НПФ приблизно дорівнює.


Деякі адміністратори пенсійних фондів забезпечують інтернет -доступ до персоніфікованих рахунків, надаючи клієнтам можливість онлайн спостереження за своїми грошима. Щомісячні та щоквартальні звіти теж доступні на офіційних сайтах фондів і сайтах контролюючих організацій. Також фонд відкрито показує, в які інструменти і в яких обсягах вкладені кошти учасників, видно навіть прибутковість по окремим інструментам. Доступна інформація і про інші показники роботи фонду - кількості учасників, сумі внесків, сумі виплат, кількості вкладників (у площині фізичних та юридичних осіб). Вся ця відкритість дозволяє аналізувати якість роботи фонду на етапі вибору і переведення грошей в інший фонд.


На відміну від страхових полісів, тривалість пенсійних контрактів не фіксується на конкретний термін на етапі укладання контракту і повністю залежить від бажання учасника. Але забрати гроші вийде не раніше ніж за 10 років до настання прийнятого в країні офіційного пенсійного віку. Виходить, що на сьогоднішній день забрати накопичені гроші раніше 50-ти не вийде. Розмір і періодичність внесків вибирається вкладником самостійно, без узгодження з фондом. Все відбувається без штрафних санкцій та втрати дохідності, що зручно для людей з нестабільним заробітком. Також можливі разові внески великих сум для отримання додаткової пенсії якомога швидше. Приміром, людина може укласти контракт у віці 56 років, покласти гроші на свій рахунок і вже через два місяці почати отримувати періодичні пенсійні виплати. А починати відкладати гроші на свій пенсійний контракт можна хоч від народження і продовжувати це робити до 70 років. Погодьтеся, що це прекрасна можливість - навіть відкладаючи невеликі суми, за 50-60 років Ви заробите величезний капітал, створите собі дійсно гідне пенсійне забезпечення.


Передчасні виплати (до віку 50 років) можливі ( але необов'язкові ) при виїзді учасника фонду на ПМЖ в іншу країну, смерті учасника фонду та у разі необхідності оплати ним лікування власних критичних захворювань.


Пенсійні виплати з НПФ і СК
Найприємніша і довгоочікувана подія після тривалого періоду накопичення - це закінчення терміну дії накопичувального договору страхування життя і настання події, іменованого страховиками «дожитием». У цей момент власнику поліса треба прийняти рішення, як розпорядитися накопиченою сумою грошей. Варіанти виплат грошей прописані в Законі про страхування і в індивідуальному договорі. Можна отримати всю суму одноразово, перевівши гроші на свій банківський рахунок, можна оформити договір довічної пенсійної виплати (ануїтет) в колишньої чи іншої страхової компанії, можна перевести свої гроші в будь-який інший фінансовий інститут, що приносить прибутковість. У кожному з вищезазначених варіантів на капітал «пенсіонера» нараховується інвестиційний дохід, нівелюючи тим самим згубну дію інфляції і зберігаючи купівельну спроможність накопичених грошей.


Що стосується НПФ, то тут теж можливі варіанти. Законодавець постарався і забезпечив можливість переказу грошей без втрат з НПФ до СК. Таким чином, людина має можливість отримувати довічну пенсію, зробивши переказ грошей в СК і вибравши довічний тип ануїтету. Переказ грошей з СК в НПФ також можливий. Таким чином можна домогтися отримання пенсійних виплат протягом фіксованого періоду, тривалість якого становить від 10 років і більше. Для цього треба просто вибрати НПФ з влаштовує прибутковістю і інвестиційною стратегією з помірними ризиками. Відкрити рахунок, уклавши пенсійний контракт, і звернутися в свою СК із заявою про переведення всієї накопиченої суми на рахунок в НПФ. Можлива разова виплата всієї суми з НПФ, але це при невеликих накопиченнях. Сума виплати не повинна перевищувати 60 прожиткових мінімумів.


Важливо знати про оподаткування пенсійних виплат. Ставки податків є однаковими що для СК що для НПФ - виплати обкладаються прибутковим податком у розмірі 15% від 60% виплачуваної суми. При цьому залишок грошей клієнта (пенсійні виплати робляться щомісяця) продовжує рости за рахунок одержуваного інвестиційного доходу, адже гроші продовжують працювати. У разі НПФ так триває до повної виплати всіх грошей, у випадку СК виплати тривають довічно.


Особливості НПФ і СК для юридичних осіб
Податкові пільги у вигляді повернення прибуткового податку на вкладені гроші для фізичних осіб - вкладників НПФ і страхувальників у СК повністю збігаються. А от для юридичних осіб - вкладників, що роблять внески на користь своїх співробітників, НПФ сьогодні більш привабливий і вигідний унаслідок відсутності нарахування єдиного соціального податку на внески. Ще однією відмінністю пенсійного контракту від накопичувального поліса СК є те, що гроші, перераховані підприємством на рахунок співробітника, стають 100% власністю співробітника.
Що стосується СК, то раніше вони допомагали реалізувати юр. особам програму «Золотих наручників», для закріплення за робочим місцем особливо важливих кадрів. При цьому роботодавець акцентував увагу таких співробітників на тому, що він у будь-який момент може повернути собі всі накопичення за полісом, що вироблялися з фонду заробітної плати підприємства. Крім того, внески в СКЖ поки ще продовжують обкладатися єдиним соціальним податком, що робить цей вид страхування менш привабливим для підприємця.
 

Підсумки
Таким чином, в якості висновку можна сказати, що, враховуючи особливості НПФ і СК , громадянину України сьогодні вигідно використовувати обидва ці способи пенсійного забезпечення паралельно. Завдання професійних фінансових консультантів, які працюють в інтересах клієнтів - розрахувати і скласти оптимальні програми пенсійного накопичення, орієнтуючись на вигоди НПФ і СКЖ в кожному конкретному випадку.


Довідка по НПФ
Діяльність НПФ полягає виключно в накопиченні і примноженні пенсійних внесків вкладників, завдяки інвестуванню, з подальшими виплатами накопичень у вигляді пенсій своїм учасникам.


У кожному НПФ обов'язково є вкладники - юридичні та фізичні особи, які роблять пенсійні внески до фонду на свої індивідуальні рахунки. Учасниками фонду можуть бути тільки фізичні особи - майбутні пенсіонери. При цьому підприємство може бути вкладником і робити внески виключно для своїх співробітників, а громадяни можуть робити відрахування на свою користь чи на користь найближчих родичів.


Створення і діяльність НПФ докладно регламентує ЗУ "Про недержавне пенсійне забезпечення", який діє ще з 1 січня 2004 р. За Законом у кожного фонду крім вкладників та учасників є засновники, керівну Раду, адміністратор фонду, КУА (компанія з управління активами) і банк-охоронець. Рада НПФ визначає умови та порядок недержавного пенсійного забезпечення учасників, затверджує інвестиційну політику, розробляє пенсійні схеми. Адміністратор веде персональні рахунки учасників, забезпечує виплату пенсій, від імені фонду укладає пенсійні контракти з вкладниками. Банк-зберігач веде облік і зберігання активів НПФ. Компанія з управління активами відповідає за примноження коштів шляхом їх інвестування в різні дозволені Законом інструменти (акції, облігації, банківські депозити, нерухомість тощо), дотримуючись при цьому встановлені кількісні обмеження на розподіл грошей по напрямках.

 

Висловлюємо подяку Олександру Попову - фахівцю з недержавного пенсійного забезпечення. Текст був підготовлений за участю інтернет журналу «Фінансвоий консультант».

Актуальні новини