Оберіть розділи по яким бажаєте отримувати розсилку
Новини
Інвестиції
Іпотека
Заощадження
Кредит
Пенсії
Поради та інструменти
Шахрайство та злочинність
Види шахрайства
Порядок дій у випадку шахрайства
Уникнення шахрайства
Корисна інформація
Дітям
Для тих, хто потрапив в біду
Малому та середньому бізнесу
Молоді та сім'ям
Пенсіонерам
Фінансова грамотність
Фінграмотність Гра
OK
відміна
Медіатека
(044) 300-10-15

безкоштовно зі стаціонарних
телефонів по Україні

23.02.2020

98% УКРАЇНЦІВ ХОЧУТЬ ЗНАТИ СВОЇ ПРАВА І БОРОТИСЯ З КОРУПЦІЄЮ

Інформація

ПЕНСІЙНА РЕФОРМА - ЩО ЦЕ?

ui_articles2_20140424_100623_1398323183.jpg

Так уже повелося, що в нашій мові слово «пенсія» несе асоціації лише негативного характеру: це час, коли людина перестає бути затребуваною. Але насправді пенсія - це час заслуженого відпочинку. Проте, негативний окрас цього поняття відбиває у молодих людей будь-яке бажання замислюватися про майбутній в їх житті періоді, коли їх існування перейде в свою пасивну стадію. Не рідкісні від молоді і заяви, на кшталт такого: «Навряд чи я доживу до пенсії, чого про неї думати?». Не варто вдаватися в подробиці психологічних нюансів. Сказати тут можна лише одне: такі розмови - це захисна реакція організму на можливий дискомфорт.

Найчастіше людям випадає довгий життєвий шлях, і якщо людина не готувалася до цього - то ситуація постає майже така ж, як у творі І. Крилова «Бабка й мураха». Нагадаю, для тих, хто призабув: «Ти все співала? Це справа! Так піди ж, потанцюй!». У подібному випадку пенсіонер відразу почне звинувачувати країну, уряд і всіх на світі в тому, що за кордоном життя у людей похилого віку хороша, а у нас все погано. І все це відбувається на тлі того, що громадянин сам з доброї волі відмовився подбати про своє заможне майбутнє, щоб отримати шанс жити, а не існувати в пенсійний період.

Зазвичай народ починає хвилюватися про пенсії за 2-3 роки до її початку. Ну а якщо врахувати, що життя має бути забезпеченим, то запізнення можна фіксувати на мінімум 10-15 років. У нас немає звичаю, що про власний завтрашній день варто подбати ще вчора. Це серйозна проблема, через яку молоді жителі країни не бажають нічого знати про реформу пенсійного забезпечення. Найгірше в такій ситуації відчуває себе старше покоління, адже часу у них вже немає, а перед ними виникає нова проблема, що вимагає уваги - і ця проблема - отримання пенсії.

Підвищення пенсійного віку - це тільки один нюанс пенсійної реформи. Також реформа забезпечує різні джерела виплат, а ще нову систему надання права на отримання забезпечення з боку держави. Основні особливості реформи такі:

- Реформа вимагає збільшення жіночого пенсійного віку;

- Реформа дає перехід на 3 - рівневе пенсійне забезпечення;

- Реформа позбавляє пенсії непрацюючих або неоформлених;

- Реформа дає обмеження на рівень максимальної пенсії;

- Реформа дає можливість самостійно формувати свою пенсію.

Сучасні засоби масової інформації підносять як головний факт тільки перший пункт змін, які несе реформа. Але інші пункти, мабуть, ще важливіше першого.

Важливо, що солідарна система пенсійного забезпечення все ще актуальна. А для того, щоб отримати пенсію з цієї системи, людині необхідно дотримуватися безліч умов.

Перше і основне правило - це наявність страхового стажу. Багато хто не розуміють в чому різниця між простим стажем і страховим. Стаж як стаж, нічого особливого - так розмірковує більшість людей. Але один лише запис у трудовій книжці не дає вам стажу. Тільки регулярні відрахування в пенсійний фонд, які йдуть в прив'язці до будь-чого, в тому числі і до мінімальної зарплати - ось той стаж, який грає якусь роль.

Вже з 1997 року розпочався перехід на новий підрахунок стажу, саме тоді почалася персоніфікація в пенсійному фонді і громадянам видавалися свідоцтва про обов'язкове державне соціальне страхування. У 2000 році стартував новий перерахунок стажу.

Тепер настав 2014 рік. Якщо людина офіційно працевлаштована, і, як стверджує законодавство, в пенсійний фонд справно надходять необхідні відрахування з його зарплати, то зараз у такої людини може бути мінімальний страховий стаж 13 років і 2 місяці.

У тих людей, які перебували на державній службі, ситуація склалася терпима. А ось у приватних підприємців і тих, які працюють в комерційних структурах, ситуація набагато складніша. Для отримання права на держпенсію у громадянина повинен бути хоча б мінімальний стаж.
У чоловіка це 35 років загального стажу (з урахуванням роботи ще в радянський час), і 15 років з цього стажу має бути страховим. У жінки - 30 років загального стажу (з них 15 років страхового).

Як налічується страховий стаж ?
Мінімальна заробітна плата на сьогодні - 1218 грн. А тепер уявімо, що таку зарплату отримує реальний співробітник компанії. Перерахування до ПФ - 2 %, що дорівнює 24,36 грн. Тим часом, роботодавець, у прив'язці до даної зарплати, у складі єдиного соціального внеску (ЄСВ) віддає 33,2 %, що становить 404,37 грн. Коли в ПФ надходить сума 24,36 + 404,37 = 428,73 грн., То співробітник отримує документально підтверджений місяць страхового стажу.    
У тих випадках, коли співробітник працює на 0,5 або на 0,7 ставки, відрахування в ПФ теж відбуваються не в повному обсязі, так як до суми в 428,73 грн. вони не дотягують. Позитивно якщо ці 0,5 або 0,7 відраховуються не від мінімуму зарплати, а від високої ставки, яка не менше мінімальної. Але і тут не все просто.

Уявімо, що людина працює на неповний оклад, і його зарплата становить 1000 грн. У такому випадку можна прорахувати, що відрахування складуть: 20,00 + 332,00 = 352,00 грн. Ці гроші відповідають 25 календарним дням, але не 30. Виходить, що співробітнику буде зарахований до страхового стажу неповний місяць. Ускладнюють ситуацію неоплачувані відпустки, неповні робочі тижні та інше.      
Якщо ви були приватними підприємцем у проміжок від 2000 і до 2010 року, то ситуація для вас ще складніша. У них за весь період 10 років за умови, що оплати в ПФ не вироблялися в достатній мірі, буде зараховано 3-4 роки страхового стажу. Це залежатиме від кількості грошей, які йшли на сплату єдиного податку та періоду часу.

Всі гроші, які людина перераховує до ПФ - це зовсім не та сума, яку він отримає по настанні пенсійного віку. Перерахування всього-навсього гарантують освіту страхового стажу, а його наявність дає право отримувати пенсію. Розмір пенсії буде з'ясовуватися індивідуально для кожного, адже в облік йдуть різні нюанси роботи конкретної людини. 
Найбільша ілюзія сучасних громадян - це віра в те, що який би стаж у них не був, а мінімальну пенсію вони все ж отримають. Так от, це не відповідає дійсності.

Всі ті, хто при досягненні похилого віку все ще не будуть мати достатню кількість страхового стажу, отримають декілька варіантів подальших дій.

1. Доопрацювати кількість років і місяців, яких бракує;
2. По закінченні трьох років після настання пенсійного віку, у громадянина з'являється право на допомогу рівне 30% від мінімальної пенсії, яка актуальна на момент звернення.

Хоча звучить це не дуже приємно, але від правди нікуди не дітися. «Халяви» більше не буде і виною тому не погана держава, а правила сучасного світу. Якщо людина хоче забезпечити своє майбутнє - прийшов час взяти відповідальність на себе.

1. Необхідно працювати тільки з офіційним оформленням та вести контроль роботодавця в питанні перерахування коштів до ПФ.
2. Можна самостійно робити відрахування в ПФ, заздалегідь підписавши папери про те, що відрахування легальні.
3. Також є варіант самостійно збирати кошти в різних фінансових структурах, про які йде мова в законі «Про недержавне пенсійне забезпечення».
4. Громадянин може використовувати власний варіант, але при цьому не повинен мати будь-яких претензій до держави щодо отримання ним пенсії.      

Що стосується контролю роботодавця в питанні відрахувань до ПФ, то існують певні рекомендації в цій справі.      
У будь-якому районному філії ПФ є відділ персоніфікації. За місцем проживання або роботи необхідно звернутися до такого управління, і фахівці дадуть Вам наявну інформацію про те, чи є у вас страховий стаж.

У кожному відділенні ПФ є якісь « інформаційні магазини», в яких, маючи свідоцтво про обов'язкове державне соціальне страхування, людина може дізнатися всю інформацію, що стосується його питань, але документально це не буде підтверджено.

Слушна порада - не залишатися байдужим до власного майбутнього. У разі виникнення проблем вам допоможуть фахівці, а не сусідки-бабусі на лавочках. Пам'ятайте, фрази: «Обізнаний, значить, озброєний» і «Незнання закону не звільняє від відповідальності» завжди актуальні. І тим більше вони діють в побутових аспектах існування кожної людини.
Хотілося б побажати всім людям мати гідне забезпечення після досягнення відповідного віку. Тоді заслужений відпочинок і спокій принесуть лише позитивні зміни. І тоді слово «пенсія» асоціюватиметься лише з якісним відпочинком, а не з мізерним існуванням.

Висловлюємо подяку Світлані Явтушенко - Фінансовому консультанту за створення статті. Матеріал підготовлений за участю інтернет журналу «Фінансовий консультант».

Актуальні новини